8. ساختار الگو های طراحی
1397/07/17

ساختار الگو ها در طراحی سیستم های نرم افزاری و مسائل پیاده سازی و تنوع آنها

   اولین آیتم نام الگو می‌‌باشد. نام الگو بسیار مهم است به این دلیل که قسمتی از هدف الگو این می‌‌باشد که، یک واژه بسازد که به طراح اجازه ارتباط موثرتر را بدهد. به این گونه اگر من به شما بگویم سرور وب من از یک Front Controlle و یک Transform View ساخته شده است. شما این الگوها را خواهید شناخت و یک دید واضح از معماری سرور من پیدا خواهید کرد.

طرح یک ارائه تصویری از الگو می‌‌باشد

دو آیتم بعدی با یک‌‌دیگر در نظر گرفته می‌‌شوند. این دو آیتم قصد و طرح می‌‌باشند. قصد خلاصه الگو در یک یا دو جمله می‌‌باشد. طرح یک ارائه تصویری از الگو می‌‌باشد، در اغلب موارد اما نه همیشه یک دیاگرام UML می‌‌باشد. ایده این می‌‌باشد یک یادآور بصورت خلاصه ایجاد کنیم، که به ما این که الگو درباره چه چیزی می‌‌باشد را خیلی سریع یادآوری کند. اگر شما هم اکنون الگو را دارید به این معنا می‌‌باشد، شما راه حل را می‌‌دانید حتی اگر نام الگو را نمی‌‌دانید. سپس تمام چیزی که شما باید درباره الگو بدانید قصد و طرح است.
    اینکه الگو ها چگونه کار می‌‌کند یک راه‌‌حل را نمایش می‌‌دهد. در اینجا بحث مربوط به مسائل پیاده‌‌سازی و تنوع آن را مطرح می‌‌کنیم. این بحث تا حد زیادی از پلت‌‌فرم‌‌ها مستقل است. قسمت‌‌هایی برای پلت‌‌فرم‌‌های خاص وجود دارد که بصورت مجزا توضیح داده شده‌‌اند به این ترتیب شما می‌‌توانید آن‌‌ها را ببینید و در صورت نیاز از آن‌‌ها بگذرید.
    چه زمانی باید استفاده شود بیانگر این می‌‌باشد چه زمانی باید از الگو مورد نظر استفاده شود. در اینجا من درباره جایگزین‌‌ها صحبت می‌‌کنم که باعث می‌‌شود شما راه‌‌حل را با راه‌‌حل‌‌های دیگر مقایسه کنید. بسیاری از الگوها قابلیت جایگزین بودن را دارند. همانند Controller و Front Controller. تعداد کمی از الگوها همیشه انتخاب صحیحی هستند. بنابراین همیشه هنگامی که یک الگو را پیدا می‌‌کنیم این سوال را از خود می‌‌پرسم "چه زمانی بهتر است از این الگو استفاده نشود؟" این سوال در اغلب موارد باعث می‌‌شود الگوهای جایگزین را پیدا کنم.
 

محدودیت‌‌های این الگوها

مجموعه ای از الگوها، به هیچ وجه یک راهنمای جامع برای توسعه برنامه‌‌های تجاری نیست. هنگامی که استفاده از الگوها را در نظر می‌‌گیرید، این را باید در نظر داشته باشید که آن‌‌ها نقطه پایان نه بلکه نقطه آغازین می‌‌باشند. همیشه این را بخاطر داشته باشید هیچ الگویی کامل نیست و این وظیفه شما می‌‌باشد که بر اساس محتوای سیستم خود آن را کامل کنید.

 

 

SayanBusiness
نظرات

توسعه و توزیع محصول

توسعه ی محصول به معنی ارتباط برقرار کردن با مشتری است و...

ادامه مطلب

مدیریت قیمت در برنامه ریزی بازاریابی

می توان گفت تعیین قیمت یکی از حساس ترین مراحل بازاریابی است...

ادامه مطلب

فاز تاکتیکال در برنامه ریزی بازاریابی

این چهار اصل به عنوان بازاریابی"چهارP " شناخته می شوند. برای داشتن...

ادامه مطلب